Засідання постійної комісії з питань охорони навколишнього природного середовища та агропромислового комплексу
ЗАСІДАННЯ ПОСТІЙНОЇ КОМІСІЇ ШОСТКИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ
25 грудня 2024 року відбулось засідання постійної комісії з питань охорони навколишнього природного середовища та агропромислового комплексу.
До порядку денного було внесено 5 питань.
Депутати заслухали інформацію «Про захист навколишнього середовища та покращення екологічного стану довкілля» начальника відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, екології Шосткинської районної державної адміністрації Наталії КОВБАСИ.
Наталія Василівна довела до відома депутатів, що Шосткинський район має потужний природно-ресурсний потенціал, що може бути спрямований на ефективне вирішення питань соціально-економічного розвитку, але на даний час значна частина природно-заповідного фонду створює небезпеку для людини.
Попри вжиті заходи лісовими господарствами району разом з пожежно-рятувальними територіальними загонами Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сумської області пожежі і загоряння у природних екосистемах завдають велику шкоду та збитки не тільки для лісокористувачів, а загрожують життю і здоров’ю населення.
Пожежно-рятувальними територіальними загонами Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сумської області встановлено контроль за дотриманням лісокористувачами, агропідприємствами, фермерами та населенням вимог пожежної безпеки у лісових масивах, на торфовищах, сільськогосподарських угіддях та інших територіях, що перебувають у користуванні.
Поруч із пожежами, що виникають через ворожі обстріли, рятувальники на жаль змушені боротися також і з пожежами у природних екосистемах, які спричиняє людська недбалість та безвідповідальність.
Протягом тривалого часу територія району щоденно перебуває під ворожими обстрілами, щоденно довкіллю, і особливо атмосферному повітрю, країна-агресор продовжує завдавати значної шкоди.
Влучання ворожих снарядів по житловим будинкам, господарчим спорудам, будівлям промислової, комунальної, цивільної та ін. сфер, а також по природним територіям, спричиняє пожежі, внаслідок яких у довкілля потрапляє велика кількість забруднюючих речовин.
Усього від початку повномасштабного вторгнення Державна екологічна інспекція у Сумській області фіксує мільйонні збитки. Так, за увесь час активних бойових дій до атмосферного повітря потрапило сотні тисяч тонн забруднюючих речовин, серед яких: діоксиди азоту та вуглецю, оксид вуглецю, аміак, сірчастий ангідрид, бензапирен, сажа, низка важких металів.
Усі матеріали стосовно проведених розрахунків розміру шкоди та збитків скеровуються Інспекцією до правоохоронних органів для долучення їх до матеріалів відкритих кримінальних проваджень за виявленими фактами злочинів проти довкілля, вчинених рф та до Держекоінспекції України для формування єдиного реєстру збитків, що завдані довкіллю в результаті збройної агресії, які у подальшому мають стати підставою для стягнення з росії шкоди, завданої довкіллю України.
Попри продовження військових дій щороку на території Шосткинського району проводиться всеукраїнська весняна акція «За чисте довкілля» та дні благоустрою територій населених пунктів. На виконання розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 27.03.2024 № 126-ОД «Про проведення щорічної акції «За чисте довкілля» та дня благоустрою територій населених пунктів області» у квітні-травні 2024 року забезпечено проведення щорічної акції «За чисте довкілля» та в її рамках 20 квітня день благоустрою територій населених пунктів Шосткинського району з дотриманням заходів безпеки в умовах воєнного стану.
Загальна кількість висаджених дерев склала – 1100 шт., кущів – 3118 шт.
Прибрано та приведено в належний санітарний та естетичний стан 226 кладовищ, 96 братських могил, 73 меморіальні комплекси, 43 місця почесних поховань.
Прибрано та впорядковано в межах населених пунктів 4123,18 тис. м2 доріг та 335,02 тис. м2 тротуарів.
Протяжність очищених від сміття берегів водойм складає 49,4 тис. м2.
Усього у проведенні вищезазначеного заходу взяли участь 453 організації.
Кількість залученої громадськості склала 11192 особи.
Органами місцевого самоврядування на проведення заходів з благоустрою витрачено 7950,052 тис. гривень, з них 7930,052 тис. гривень бюджетних коштів.
Філії ДП «Ліси України» та територіальні підрозділи Сумського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Сумиоблагроліс» також приймали активну участь у проведенні всеукраїнської весняної акції «За чисте довкілля». Працівники провели генеральне прибирання садиб лісгоспів, лісництв та прилеглих територій. Крім того, першочергово було зібрано та вивезено сміття в рекреаційних зонах та зонах відпочинку, очищено узбіччя закріплених частин доріг, висаджено дерева.
Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 25.07.2022 № 248-ОД затверджено Програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря зони «Сумська» на 2022-2026 роки. Заходами програми передбачено створення стаціонарного посту спостережень атмосферного повітря у м.Шостка. Це дасть змогу інформувати населення в режимі 24/7 щодо якості атмосферного повітря.
Велику частину шкоди довкіллю, яку ми бачимо, Україна не зможе подолати протягом багатьох років або ці наслідки можуть стати невідворотніми.
У ході звіту Наталія КОВБАСА відповіла на чисельні питання членів постійної комісії.