До уваги платників єдиного соціального внеску
Своєчасна сплата єдиного соціального внеску - гарант права громадянам на соціальний захист
Головне управління ДПС у Сумській області нагадує, гарантом права громадянам на соціальний захист, зокрема, на соціальні виплати на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, гідне пенсійне забезпечення є своєчасна сплата єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі ЄСВ).
На сьогодні єдиний соціальний внесок по Сумській області за найманих працівників сплачують 38360 фізичних та 24564 юридичних осіб. Так, по єдиному соціальному внеску за період січень-липень 2020 року страхувальники області сплатили до бюджету 2 917,4 млн грн, що більше на 145,4 млн грн, аналогічного періоду минулого року.
На жаль, є такі платники податків, які протягом тривалого періоду не сплачують єдиний внесок. На сьогоднішній день заборгованість зі сплати ЄСВ в цілому по Сумській області становить 259,1 млн грн, в тому числі в тому числі борг фізичних осіб-підприємців -114,0 млн гривень. Це перешкоджає економічному розвитку регіону. Роботодавці, не виконуючи норми Закону, не лише порушують платіжну дисципліну, спричиняючи нестачу коштів для виплати пенсій нинішнім пенсіонерам, а і позбавляють осіб, які у них працюють, права на соціальний захист при настанні страхового випадку.
Із внесенням змін до законодавства про пенсійне забезпечення вагомого значення набув страховий стаж. Саме наявність необхідних років страхового стажу визначає право особи на пенсійне забезпечення. За нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у страховий стаж для вирахування розміру пенсії включаються періоди, за які щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій мінімального страхового внеску. Тільки після повного розрахунку роботодавця, ці місяці будуть зараховані до страхового стажу застрахованої особи.
Наголошуємо: період, за який наявна заборгованість з єдиного соціального внеску, не буде зарахованим до страхового стажу до повного погашення боргу.
Слід звернути увагу громадян на такий важливий аспект: законодавством не передбачено механізму, яким працівник міг би, навіть як би хотів, самостійно сплатити заборговану по його зарплатні суму ЄСВ. Це може зробити лише роботодавець в однакових частках для усіх робітників підприємства.
На противагу найманим працівникам, за яких сплачує єдиний соціальний внесок та звітує роботодавець, підприємцям необхідно самостійно дбати про зарахування періоду діяльності до страхового стажу щоб не позбавити себе майбутньої пенсії та інших соціальних гарантій.
Звертаємося до суб’єктів господарювання погасити заборгованість зі сплати ЄСВ та не допускати в подальшому виникнення боргу. З метою недопущення виникнення та зростання штрафних санкцій та пені, платник самостійно може дізнатись про наявність/відсутність заборгованості в такий спосіб:
звіривши розрахунки в Центрі обслуговування платників за місцем його реєстрації;
скориставшись власним «Електронним кабінетом платника податків» за умови наявності особистого ЕЦП;
скориставшись послугою «Дізнайся більше про свого бізнес партнера» на сайті ДПС України та субсайті територіальних органів ДПС.
Погашення боргу з ЄСВ це отримання впевненості у завтрашньому дні!
Крім того, звертаємо увагу, що Законом України від 13 травня 2020 року №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон №592) внесено зміни, згідно з якими підлягають списанню несплачені станом на 03.06.2020 суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, які перебувають на загальній системі оподаткування, та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01 січня 2017 року до 03 червня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід від їх діяльності , що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
За наявності підстав, пропонуємо скористатись правом щодо списання заборгованості з ЄСВ боржників-фізичних осіб підприємців.
Сектор комунікацій ГУ ДПС у Сумській області