Надання державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами
ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ У ЗВ’ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Відповідно до статті 25 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами застрахованій особі надається допомога по вагітності та пологах у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу).
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Допомогу по вагітності та пологах мають виплатити за місцем роботи. У випадку якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і за місцем роботи по сумісництву.
Жінкам, які не застраховані в системі соцстрахування, допомогу призначають і виплачують органи соцзахисту населення за місцем проживання.
Що стосується декретної відпустки, її тривалість залежить від індивідуальних обставин народження дитини. На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 к. дн. – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів, жінкам, віднесеним до 1―3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 к. дн.). Вона надається жінкам повністю, незалежно від кількості днів фактично використаних до пологів.
Отже, навіть у період воєнного стану і під час призупинення дії договору роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами, а також не може звільнити її під час такої відпустки.