Роз'яснення для отримувача компенсації за знищенний об'єкт нерухомого майна
Роз'яснення для отримувача компенсації за знищенний об'єкт нерухомого майна у формі житлового сертифіката
Житловий сертифікат використовується отримувачем компенсації для фінансування придбання об’єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно. Обсяг такого фінансування не перевищує грошової суми, зазначеної у житловому сертифікаті (абзац перший частина восьмої статті 8 Закону).
Житловий сертифікат може бути використаний лише його власником або його спадкоємцем та не може бути відчужений третім особам (частина дев’ята статті 8 Закону).
Використання житлового сертифікату здійснюється шляхом подання звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті, через нотаріуса, центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (частина десята статті 8 Закону та абзац перший пункту 42 Порядку № 600).
У разі наявності в одного з отримувачів компенсації кількох житлових сертифікатів такий отримувач може подати одне звернення про фінансування придбання житла на загальну суму компенсації, визначену в усіх сертифікатах. Звернення про фінансування придбання житла може бути подано отримувачами компенсації, яким належать різні житлові сертифікати на загальну суму компенсації, визначену в них, та із зазначенням у зверненні відомостей щодо сертифікатів (з моменту реалізації технічної можливості засобів Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (абзаци другий, третій пункту 42 Порядку №600).
Строк звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті, становить п’ять років з дня видачі житлового сертифіката (частина 11 статті 8 Закону).
Підтвердження можливості фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката є дійсним протягом 30 календарних днів з дня прийняття рішення про надання отримувачу компенсації такого підтвердження. На цей час грошові кошти в розмірі компенсації, що визначені у відповідному житловому сертифікаті,
резервуються. Після спливу строку, визначеного в абзаці першому цього пункту, у разі, коли отримувач компенсації не здійснив подальших дій, відповідно до вимог цього Порядку вважається, що звернення про фінансування придбання житла відкликано (пункт 52 Порядку №600).
Пошук житла, вартість, а також умови придбання такого житла узгоджуються з власником або замовником будівництва отримувачем компенсації самостійно. Оплата за проведення оцінки нерухомого майна, за вчинення нотаріальних дій, адміністративний збір за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, інші обов’язкові податки, збори та платежі не можуть бути оплачені за рахунок наданої компенсації (абзаци перший та другий пункту 49 Порядку №600).
Пошук та вибір об’єкта житлової нерухомості здійснюються отримувачем компенсації самостійно. Вибір об’єкта житлової нерухомості здійснюється на території будь-якої територіальної громади України, крім:
- тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, визначеної відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
- територій територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій (частина чотирнадцята статті 8 Закону);
Нотаріус перевіряє, щоб територія, на якій розміщено житло, що придбавається, не була включена до територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання звернення не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації (абзаци перший, другий пункту 55 Порядку №600).
Не допускається фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката у разі, якщо:
- щодо замовника будівництва порушено провадження у справі про банкрутство;
- замовник будівництва перебуває у стані припинення шляхом ліквідації;
- у замовника будівництва відсутнє право на виконання будівельних робіт на відповідному об’єкті (частина п’ятнадцята статті 8 Закону).
Договір про придбання об’єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно з використанням житлового сертифіката підлягає нотаріальному посвідченню (частина шістнадцята статті 8 Закону та абзац перший пункту 53 Порядку).
Отримувач компенсації не має права відчужувати об’єкт житлової нерухомості, земельну ділянку, на якій розташовано такий об’єкт, частку у праві власності на таке майно, придбані (у тому числі проінвестовані/профінансовані) ним з використанням житлового сертифіката, протягом п’яти років. Нотаріус, який посвідчує договір про придбання об’єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно з використанням житлового сертифіката, накладає заборону відчуження строком на п’ять років (абзаци перший та другий частини сімнадцятої статті 8 Закону).
Заява про надання компенсації є приєднанням отримувача компенсації до договору про відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, в обсязі отриманої компенсації (далі - договір про відступлення права вимоги), форма якого наведена в додатку 2 до Порядку. Договором про відступлення права вимоги встановлюється, що моментом переходу права вимоги від отримувача компенсації до держави/територіальної громади є факт зарахування грошових коштів на рахунок отримувача компенсації або на відкритий у державному банку рахунок продавця (далі - рахунок продавця) об’єкта житлової нерухомості, земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно (частина вісімнадцята статті 8 Закону та пункт 12 Порядку).
У випадку, якщо ціна об’єкта житлової нерухомості, фінансування придбання (інвестування/фінансування їх будівництва) якого здійснюється з використанням житлового сертифіката, є нижчою за грошову суму, зазначену в житловому сертифікаті:
- відомості про суму такої недоотриманої компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна обліковуються в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна;
- сплата отримувачу компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна суми недоотриманої компенсації здійснюється у порядку, визначеному законом, за рахунок грошових коштів, отриманих від Російської Федерації для відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України
(частина дев’ятнадцята статті 8 Закону);
У випадку, якщо розмір компенсації, який спрямовується на придбання житла, перевищує вартість житла, яке придбавається з використанням житлового сертифіката, різниця вартості не виплачується (пункт 48 Порядку №600).
Право власності отримувача компенсації на знищений об’єкт нерухомого майна припиняється у зв’язку з його знищенням. Державна реєстрація припинення такого права здійснюється відповідно до закону (частина двадцята статті 8 Закону та абзац перший пункту 13 Порядку №600).
Отримувач компенсації здійснює відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” дії щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна у випадку ухвалення Комісією рішення про надання компенсації шляхом видачі житлового сертифіката - після затвердження уповноваженим органом такого рішення Комісії і до дати нотаріального посвідчення договору про придбання житла з використанням житлового сертифіката (абзаци другий та четвертий пункту 13 Порядку).