Що робити у разі радіоактивного зараження

ЩО РОБИТИ У РАЗІ РАДІОАКТИВНОГО ЗАРАЖЕННЯ

Все частіше в інформаційному просторі України обговорюється можливість використання ядерної зброї росією. Попри те, що за оцінками військових експертів, можливість використання тактичної або стратегічної ядерної зброї  малоймовірна, повністю виключити таку загрозу неможливо.
Попри значну небезпеку, яку несе ядерний вибух, ваші шанси на виживання залишаються великими у тих випадках, коли ви дотримуєтесь  простих інструкцій:
* Не ігнорувати сигнал повітряної тривоги та спускатись кожного разу в укриття;
* Тримати при собі запаси води та їжі принаймні на добу, а краще більше;
* Мати в укритті хоч який-небудь канал зв’язку, ліхтарики, батарейки
* Провести йодну профілактику
Уражаюча дія ядерної зброї зазвичай розподіляється наступним чином:
ударна хвиля ≈ 50%;
світлове випромінювання ≈ 35%;
радіоактивне забруднення ≈ 10%;
проникаюча радіація та електромагнітний імпульс ≈ 5%.
Таким чином, 85% відсотків енергії розподіляється у перші хвилини вибуху ядерного снаряда. Далі у дію вступає радіаційне випромінення. А отже, стратегії виживання під час ядерної атаки розділяються залежно від того, чи застав вас вибух зненацька або у вас був час (хоч би 5-10 хвилин), щоб сховатись в укриття.
Загальні поради
Головна порада під час атаки будь-якого типу – ніколи не ігнорувати сигнал повітряної тривоги! Одразу після того, як ви почули сирену, потрібно негайно слідувати в укриття. При собі вам потрібно мати запас води, їжі та необхідних ліків. Також не забудьте покласти у валізку документи, заряджений павербанк, ліхтарик із запасними батарейками.
Що робити під час вибуху?
Якщо атомна атака застала вас раптово слід пам’ятати наступні речі:
Спочатку з’явиться висотний спалах та світлове випромінення;
За 5-10 секунд, в залежності від вашої відстані до епіцентру вибуху, прийде ударна хвиля.
Незалежно від того, де ви знаходитесь, в першу чергу вам потрібно будь-яким чином укритись від світлового випромінення та ударної хвилі.
Якщо під час вибуху ви знаходитесь на вулиці
Помітивши спалах в небі (або його відбиття від поверхонь), негайно припинити зоровий контакт —захист від опіку рогівки та спалахової сліпоти та опіку очей.
Лягти на землю, бажано знайти в секундній доступності заглиблення або якийсь виступ — захист від ударної хвилі та уламків.
Сховати всі відкриті частини тіла: лягти обличчям донизу, натягнути капюшон, прикритися іншим одягом, підкласти руки під себе — захист від опіків та травмувань.
По можливості прикрити вуха руками або використати навушники — захист від баротравми.
Прикрити рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайти через них поки не потрапите в укриття – захист від внутрішнього опромінення.
Якщо під час вибуху ви знаходитесь в машині
Якщо під час вибуху ви знаходитесь у машині, потрібно негайно зупинитись. Поставте машину на ручне гальмо. Якщо машина з механічною коробкою передач, то ввімкніть першу або задню передачу. Також потрібно повністю закрити всі вікна та пригнутись таким чином, щоб не підійматися вище лінії вікон автомобіля.
Якщо під час вибуху ви знаходитесь у приміщенні
Сховайтесь у кімнаті без вікон. Якщо це не можливо, можна укритись під столом, нижче лінії вікон. Можна перевернути стіл таким чином, щоб від світлового випромінення захиститись стільницею.
Закрийте всі вікна і двері. Обмежте кількість зовнішнього повітря, що туди поступає: вимкніть вентилятори, кондиціонери та опалювальні прилади, закрийте камінні заслінки. Використовуйте клейку стрічку та пластикову плівку, щоб заклеїти щілини будь-які двері, вікна чи вентиляційні отвори.
Які продукти можна вживати під час радіаційної небезпеки?
Безпечною для вживання є їжа яка не контактувала з радіоактивними опадами: їжа в герметичних контейнерах (банках, пляшках, коробках тощо) та їжа в коморі, у вашому холодильнику або морозильній камері. Так само для домашніх тварин безпечним буде корм у герметичних контейнерах (банках, пляшках, коробках).
Не збирайте і не їжте їжу зі свого саду, огороду чи ту, що перебувала на вулиці, поки не отримаєте офіційне повідомлення, що це безпечно.
Що робити за 5 – 10 хвилин до ядерного вибуху?
У випадку, коли ви почули попередження про повітряну тривогу, надзвичайно важливо не ігнорувати його, а йти до найближчого укриття! У цьому випадку у вас буде приблизно 5-10 хвилин до ядерного вибуху, що значно збільшить ваші шанси на виживання.
Будинки, які опинились близько до епіцентру вибуху, можуть частково обвалитись і ви можете пробути у підвалі декілька днів. Саме тому важливо мати необхідні запаси води з обрахунку 5 літрів питної води для дорослої людини на добу та 10-15 літрів води для технічних потреб.
Що робити після ядерного вибуху?
Більша частина радіоактивних опадів випадає протягом 10–20 годин після вибуху, що зумовлює найвищі високі рівні радіоактивного забруднення місцевості. Першими осідають на землю найважчі частинки, починають випадати протягом перших 10-20 хвилин
Найкраща стратегія після ядерного вибуху - якнайдовше залишатись в укритті. Вже через 10 годин доза в зоні поразки впаде десятикратно, через 49 годин – у 100 разів, а через 14 днів – у тисячу. Через 14 тижнів навіть у колишній червоній зоні можна буде гуляти майже без ризику для життя. Так що перші кілька днів краще залишитися в підвалі, а якщо є вода та їжа, то варто затриматись і на тижні.
ЙОДНА ПРОФІЛАКТИКА
Для захисту щитоподібної залози проведіть йодну профілактику.
УВАГА! Населення, яке проживає на території, де є загроза забруднення навколишнього середовища радіоактивним йодом, приймає профілактичну дозу препарату калій йодид тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду.
Прийом відбувається одноразово після їжі.
Оптимальний ефект можливий за умови завчасного (превентивного) прийому препарату за 6 і менше годин до надходження РІЙ і не пізніше 2 годин після надходження.
Пізніше ніж через 14 годин після впливу, прийняття калій йодиду може зашкодити здоров’ю.
Регламентом встановлено наступні вікові групи та дозування препарату стабільного йоду (калій йодид): діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) - 16 мг, діти від 1 місяця до 3 років - 32 мг, діти від 3 до 12 років - 62,5 мг, підлітки від 13 до 18 років, дорослі, матері, які годують груддю - 125 мг.
 
Примітка. Для дорослих у випадку відсутності таблеток допустимо йодну профілактику виконати шляхом прийняття розчину з 40 капель 5% йодного розчину на 0.5 стакану молока.